Techniczna mata silikonowa – gdzie się ją stosuje

 

Zastosowanie silikonu jest bardzo różnorodne. Jego mleczna odmiana stosowana jest nawet w przemyśle spożywczym, ponieważ jest on całkowicie obojętny dla żywności. Powszechnie stosowany jest nawet w prywatnych kuchniach. Nieco inne przeznaczenie ma silikon techniczny, który ma postać rolek lub arkuszy. Gdzie się go stosuje?

Techniczna mata silikonowa – co o niej warto wiedzieć?

Jest to tworzywo sztuczne, które dzięki niezwykłym właściwościom może być stosowane nawet w bardzo trudnych warunkach. W sprzedaży dostępna jest w postaci rolek lub arkuszów, które mogą mieć bardzo różne wymiary. Z powodzeniem więc można docinać ją do pożądanego wymiaru. Różni się ona także ze względu na grubość. W zależności od przeznaczenia techniczną matę silikonową można nabyć w grubości już od jednego milimetra. Wszystko zależy od tego, do jakiego celu ma być użyta.

Techniczna mata silikonowa produkowana jest głównie w kolorze czerwonym, ale istnieją również inne warianty kolorystyczne. Jest ona zgodna z zasadami BHP, dlatego bardzo często stosuje się ją w różnych miejscach pracy. Wybierając tego rodzaju produkt warto także zwrócić uwagę na jego jakość. Dobrej jakości mata silikonowa odznacza się bardzo wysokimi parametrami.

Co warto wiedzieć o jej właściwościach?

Właściwości technicznej maty silikonowej są wyjątkowe. Przede wszystkim jest odporna na różnorodne czynniki mechaniczne, np. tarcie czy zarysowania, a także na czynniki atmosferyczne, np. wilgoć i promieniowanie słoneczne. Wytrzymała na bardzo wysokie temperatury i całkowicie niepalna, może być stosowana w naprawdę trudnych i wymagających warunkach.

Jest świetnym uszczelniaczem i materiałem antypoślizgowym. Odporna na czynniki chemiczne, np. kwasy, oleje czy zasady może być używana również w miejscach, gdzie stosuje się tego rodzaju substancje. Jest także bardzo dobrym izolatorem elektrycznym.

Gdzie stosuje się techniczną matę silikonową?

Techniczna mata silikonowa dzięki wyżej wymienionym właściwościom ma bardzo szerokie zastosowanie. Przede wszystkim wykrawa się z niej wszelkiego rodzaju uszczelki, podkładki, izolatory i amortyzatory drgań, które są obecne w ogromnej ilości różnorakich maszyn i urządzeń, które są wykorzystywane w rożnych gałęziach przemysłu, a także w prywatnych domach.

Spełnia wymogi BHP, dlatego używa się jej jako antypoślizgowe i bezpieczne wykładziny w takich miejscach jak chłodnie czy suszarnie oraz innych zakładach produkcyjnych, gdzie niezbędne jest zapewnienie właściwego bezpieczeństwa pracującym tam ludziom.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.maximat.pl/p559,techniczna-mata-silikonowa-1mm-na-stoly-produkcyjne-dowolna-wielkosc-i-ksztalt-na-zamowienie.html.