Coraz częściej zwraca się uwagę na wygląd domu nie tylko od wewnątrz, ale również po stronie zewnętrznej. Mocny nacisk kładzie się na dobór odpowiedniego oświetlenia, znajdującego się na ogrodzie.
Aranżacja oświetlenia ogrodu – o czym pamiętać?
Decydując się na wybór lamp do ogrodu, należy wziąć pod uwagę trzy główne czynniki:
- odporność na zmienne warunki atmosferyczne,
- energooszczędność,
- umiejętność podkreślenia zalet budynku, sprytnie ukrywając jego wady.
Warto również wziąć pod uwagę takie czynniki, jak łatwość użytkowania, a także umiejętne komponowanie z otoczeniem.
Kinkiety zewnętrzne – idealny sposób na oświetlenie tarasu
Kinkiety montowane są na ścianach budynku. Można je zastosować przy tarasie, zapewniając tym samym dostęp do odpowiedniego źródła oświetlenia. Do wyboru są te kinkiety, które idealnie dopasowują się do minimalistycznego tarasu, jak również te ozdobne – idealna propozycję do ogrodów z dużą ilością kwiatów oraz innych roślin.
Stojące lampy ogrodowe – funkcjonalne oświetlenie ścieżek
Warto spojrzeć na słupki ogrodowe, jakie montuje się po bokach ścieżek. Ich zdecydowaną zaletą jest to, że świetnie komponują się z przestrzenią, nie powodując dominacji nad nią. Do wyboru jest wiele rodzai takich lamp. Duża część z nich to lampy solarne, czyli te, które ładują się przy pomocy promieni słonecznych. Chociaż, do wyboru są również latarnie ogrodowe, które także pomagają stworzyć ciekawe efekty świetlne po zmroku.
Najważniejsze parametry lamp ogrodowych
Koniecznością jest energooszczędność. W szczególności, jeżeli ma się do czynienia z dużą powierzchnią i montażem dużej ilości lamp. Energooszczędne lampy pomogą zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną. Trzeba również pamiętać o tym, że energooszczędne lampy pomagają także zadbać o środowisko naturalne. To dlatego warto postawić na żarówki LED, które cechują się niskim poborem mocy. Należy również upewnić się, czy wybrane oświetlenie ogrodu jest w stanie poradzić sobie z wilgocią, jak również z palącymi promieniami słonecznymi.