Jak w sposób praktyczny zaprojektować domową kuchnię?

Zaprojektowanie kuchni nie jest dzisiaj trudne – możemy zrobić to samodzielnie lub poprosić o pomoc doświadczonych architektów. Ważne jest, aby kuchnia była dopasowana do naszych potrzeb, jak również była funkcjonalna. Jakie rozwiązania i triki wykorzystać, by w pełni wykorzystać jej potencjał?

Spójrz krytycznie na pomieszczenie

Pierwszym krokiem w nowej aranżacji wnętrza kuchni powinno być krytyczne spojrzenie na wnętrze. Zwracajmy uwagę na wszelkie detale i niedoskonałości: skosy, wnęki, problematyczne elementy. Takie spojrzenie na kuchnię pozwoli na określenie jej mocnych i słabszych stron. Doświadczony architekt podpowie, w jaki sposób poradzić sobie z taką przestrzenią.

Wykorzystaj pełen potencjał pomieszczenia

Chcąc jak najlepiej wykorzystać niewielką kuchnię, warto przemyśleć jej zabudowę. Zabudowa kuchni do sufitu to rozwiązanie chętnie stosowane i rekomendowane. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe będzie zyskanie dodatkowej przestrzeni do przechowywania, ale też nadanie kuchni bardziej nowoczesnego wyglądu. Poza zabudową na całej powierzchni ściany warto również rozważyć elementy meblowe, które pozwolą na zagospodarowanie niewielkich przestrzeni, np. pomiędzy ścianą a meblami. W takich przestrzeniach najlepiej sprawdzą się kosze cargo, które pozwolą na przechowywanie butelek z wodą, winem czy przypraw.

Jakie meble wybrać?

Wybór mebli kuchennych nie powinien być dziełem przypadku. Nowoczesne meble kuchenne tworzone są z płyt meblowych, które odznaczają się wysoką odpornością na uszkodzenia, ale też atrakcyjną ceną. Warto dodać, że deski pokrywane są laminatami, akrylem czy lakierem, by nadać im elegancji. Praktycznie nieograniczony wybór powłok wierzchnich sprawia, że kuchnia może być zaaranżowana w dowolny sposób.