Praca poza granicami kraju daje wiele możliwości – zarówno zarobkowych, jak i związanych z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych. Polacy coraz chętniej korzystają z możliwości, jakie daje wspólny rynek pracy dla krajów Unii Europejskiej. Dzięki niemu możemy podejmować zatrudnienie legalnie i znacznie łatwiej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Decydując się na pracę w Niemczech, pamiętajmy, jak ważne jest rozliczenie dochodów z Niemiec w Polsce.
Czy rozliczenie dochodów z Niemiec w Polsce jest trudne?
Niemcy to bez wątpienia jeden z najchętniej wybieranych kierunków, kiedy szukamy pracy poza granicami Polski. Wynika to z bezpośredniego sąsiedztwa Niemiec z Polską, ale również z faktu, że niemiecki rynek pracy jest otwarty na pracowników, zarówno bez kwalifikacji, jak i specjalistów. Pracując w Niemczech łatwiej jest zaplanować częstsze wizyty w Polsce lub też całkowicie pomyśleć o przeprowadzeniu się wraz z rodziną, mając jednak świadomość bliskości Polski. Atutem jest bez wątpienia też łatwość aplikacji na stanowiska do międzynarodowych firm i prostota w zatrudnieniu. Legalna praca w Niemczech wiąże się z koniecznością rozliczania z niemieckim fiskusem. Rozliczenie dochodów z Niemiec w Polsce jest możliwe – konieczne jest jednak zebranie wszelkich niezbędnych dokumentów.
Rozliczenie dochodów z Niemiec w Polsce – co warto wiedzieć?
Rozliczenie dochodów z Niemiec w Polsce rodzi wiele pytań – najczęstszym jest, czy konieczne jest rozliczanie się w Polsce, jeśli praca wykonywana była jedynie na terenie Niemiec. Otóż jest to konieczne, kiedy zależy nam na zwrocie podatku. W przeciwnym razie polski urząd nie wyda niezbędnego zaświadczenia na druku EU/EWR. Co ważne, w Niemczech możemy rozliczać się do 4 lat wstecz – to naprawdę wygodne rozwiązanie.