Chociaż nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, łagodne zmiany skórne warto usuwać ze względów estetycznych. Sprawdź, jak pozbyć się wykwitów skórnych.
Łagodne zmiany skórne na twarzy – jak się ich pozbyć?
Istnieje wiele rodzajów zmian skórnych, które, chociaż nie są szkodliwe dla naszego zdrowia, stanowią defekt estetyczny, którego pragniemy się pozbyć. Bezpieczne usuwanie łagodnych wykwitów skórnych jest możliwe m.in. dzięki technologii laserowej. Wyjaśniamy, na czym polega laserowe usuwanie zmian na skórze.
Rodzaje łagodnych zmian skórnych
Każdy człowiek ma na swoim ciele jakieś zmiany skórne. Szacuje się, że przeciętna dorosła osoba ma około 20 pieprzyków. Część z nich towarzyszy nam od urodzenia, inne rozwijają się w późniejszym wieku. Łagodne zmiany skórne, które można usunąć za pomocą technologii laserowej, to m.in.:
- znamiona,
- pieprzyki,
- włókniaki,
- tłuszczaki,
- kaszaki,
- brodawki,
- kurzajki,
- modzele,
- naczyniaki rubinowe.
Łagodne znamiona barwnikowe (tzw. pieprzyki) pojawiają się najczęściej w dzieciństwie, a do nasilenia ich rozwoju dochodzi w okresie dojrzewania oraz po dwudziestym roku życia. Charakteryzują się regularną, symetryczną budową, dobrze odgraniczonym brzegiem, równomiernie rozmieszczonym barwnikiem. Zmiany skórne, które powinny wzbudzić nasz niepokój, to najczęściej znamiona asymetryczne, duże, o nieregularnym brzegu i nietypowym kolorze – one zasługują na szczególną uwagę.
To, czy zmiana skórna jest łagodna, musi ocenić lekarz. W Klinice Miracki w Katowicach, która specjalizuje się m.in. w usuwaniu zmian skórnych, przed każdym zabiegiem odbywa się konsultacja, podczas której przeprowadzane jest dokładne badanie przy pomocy dermatoskopu (mikroskopu powierzchniowego). Badanie to pozwala na zróżnicowanie zmiany łagodnej ze zmianą złośliwą. W przypadku wątpliwości lekarz może zlecić chirurgiczne wycięcie zmiany skórnej w celu przeprowadzenia badania histopatologicznego. Jeśli zmiana skórna jest z całą pewnością łagodna, częściej wykonuje się zabiegi z użyciem technologii laserowej.
Czy trzeba usuwać niegroźne zmiany na skórze?
Wskazaniem do usuwania łagodnych zmian skórnych są przede wszystkim względy estetyczne oraz dyskomfort, który takim zmianom może towarzyszyć. Nie trzeba ich usuwać, ale jeśli nam one w jakiś sposób przeszkadzają, warto rozważyć zabieg laserowy. Do lekarza należy udać się również wtedy, gdy zmiany skórne przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu lub narażone są na uszkodzenia.
Wszelkie zmiany skórne zasługują na uwagę specjalisty. Nawet jeśli wydaje Ci się, że Twoje znamiona czy pieprzyki są zupełnie niegroźne, warto je regularnie kontrolować i skonsultować się z lekarzem, aby się co do tego upewnić.
Jak się pozbyć zmian skórnych na twarzy?
Laserowe usuwanie zmian skórnych to mało bolesna i stosunkowo bezpieczna metoda likwidacji nieestetycznych wykwitów. Światło lasera podgrzewa niechcianą strukturę, powodując jej odparowanie. Podczas tej procedury krwawienie praktycznie nie występuje, ponieważ laser zamyka naczynia krwionośne i limfatyczne. Następnego dnia po usunięciu zmiany, w jej miejscu pojawia się brązowy, powierzchniowy strupek, który odpada w ciągu kilku dni. Po krótkim czasie nowy zaróżowiony naskórek upodabnia się do okolicznych tkanek.
Po zabiegu należy bezwzględnie unikać opalania twarzy nawet przez kilka miesięcy. Skóra w miejscu usunięcia zmiany skórnej jest wyjątkowo cienka i delikatna, narażona na uszkodzenia słoneczne. Należy sięgać po kremy z wysokim filtrem UVA/UVB. Odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną warto stosować cały czas – to ważna profilaktyka, która pozwala na zmniejszenie ryzyka rozwoju czerniaka.
W razie innych pytań skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Katowicach.