Najpopularniejsze rasy koni, które powinieneś znać

Piękne, silne, nieokiełznane, dostojne… Konie są zwierzętami, które podziwiamy z szacunkiem. Co ciekawe, na świecie występuje aż 200 ras koni. Każda z nich charakteryzuje się specyficzną budową i charakterem. Budowa fizyczna i temperament w dużej mierze uwarunkowane są historią i pochodzeniem danej rasy. Poznaj 15 ras koni, które powinieneś znać!

 

15 ras koni, które powinieneś znać – szybki przegląd

Jakie rasy koni są najbardziej popularne i mają najliczniejszych przedstawicieli? Oto 15 ras koni, które powinieneś znać: konie czystej krwi arabskiej (tak zwane araby), konie fryzyjskie, konie pełnej krwi angielskiej (tzw. folbluty), mustangi, konik polski, koń huculski, małopolski, wielkopolski, śląski, achał-tekiński, albino, koń andaluzyjski, koń lipicański, luzytański i appaloosa.

 

Polskie rasy

Okazuje się, że wiele popularnych ras narodziło się na terenie naszego kraju. Pierwsza polska, państwowa stadnina została założona po wojnach napoleońskich. W 1816 roku, za zgodą cara Aleksandra I, powstała stadnina w Janowie Podlaskim. Właśnie tam rozpoczęła się polska hodowla konia arabskiego. Hodowla zaczęła szybko się rozrastać. Co ciekawe, tuż przed II wojną światową Polska zajmowała 5 miejsce na świecie pod względem liczby koni (ogólna wielkość hodowli wynosiła aż 4 miliony sztuk). Niestety, wojna przyniosła na tym polu ogromne, nieodwracalne straty.

Do końca lat 80-tych konie hodowane były głównie w stadninach państwowych. Wraz z początkiem lat 90-tych zaczęło przybywać prywatnych hodowli, co szczególnie widoczne było w dyscyplinie ujeżdżenia i skoków. Dzisiaj większość miłośników jeździectwa poszukujących wierzchowca koncentruje swoje poszukiwania właśnie na prywatnych stadninach.