Jak dobrać odpowiednie lustro

Lustra są najczęściej jednym z ostatnich elementów funkcjonalno -dekoracyjnych jakie wprowadzamy do wnętrz. Możemy więc nadać ostateczny sznyt pomieszczeniom za pomocą odpowiednio dobranej tafli. Porady jakie lustro wybrać i czym się kierować przy wyborze znajdziecie poniżej. Zaczynajmy!
Na początku zastanówmy się jaką klasyfikację musimy przeprowadzić, aby każdorazowo wybrać optymalne lustro. Aby to zrobić, musimy skupić się nie tylko na produkcie ale również jego zastosowaniu. Możemy wyróżnić podział ze względu na:

  1. Pomieszczenie, w którym chcemy umieścić lustro
  2. Przeznaczenie
  3. Kształt
  4. Rozmiar lustra
  5. Sposób montażu
  6. Stylistykę

Przeznaczenie i pomieszczenie

Te dwa zagadnienia łączą się ze sobą, dlatego omówimy je jednocześnie. Warto zastanowić się czego w danym pomieszczeniu oczekujemy od lustra? Czy ma być ozdobą? Czy może powinno optycznie powiększać przestrzeń? Czy ma zawisnąć w małej łazience, wyeksponować najbardziej reprezentacyjną część salonu, czy zaistnieć w roli płytek kuchennych? Możliwości jest wiele. Od nas zależy jak przydatne w danym pomieszczeniu będzie nasze lustro. Dla ułatwienia możemy sugerować się zasadą, że lustro umiejscowione naprzeciw okna doświetli pomieszczenie a gładka, niczym nie zakłócona tafla powiększy przestrzeń, co sprawdzi się zarówno w dużym salonie jak i maleńkiej łazience.
Lustra zastosowane jako fronty szaf w przedpokoju skutecznie ukryją buty i odzież, a także spełnią swoją podstawową funkcję – będziemy mogli przejrzeć się tuż przed wyjściem z domu. Lustra zastosowane pomiędzy szafkami kuchennymi wyeksponują ład i porządek na blatach, ale też spotęgują efekt bałaganu, gdy w kuchni znajdzie się zbyt wiele elementów lub podczas przyrządzania potraw. Dodatkowo nie są one materiałem idealnym do usuwania z nich tłustego osadu – należy więc zastanowić się czy będziemy mieli czas na ich systematyczną pielęgnację.

Kształt I rozmiar

Tu możliwości jest nieskończenie wiele – zaczynając od luster prostokątnych czy owalnych, poprzez fale i ornamenty, aż po wycinane laserowo skomplikowane kształty. Jak zdecydować się na odpowiednie? Wystarczy ocenić otoczenie i własne preferencje. Spróbujmy omówić to na przykładzie łazienki. Zakładając, że jest ona niewielka i dla funkcjonalności i estetyki zastosowaliśmy wyłącznie proste formy, warto być konsekwentnym i postawić na prostą formę lustra.
Jeśli otoczenie narzuca prostokąty – drzwi, okno, prostokątne płytki, prostokątna kabina prysznicowa, wanna i umywalka kontynuujmy ten wzór również w lustrach. Taka metoda sprawi, że wnętrze będzie spójne. Czasem, dla przełamania schematu można postawić na coś zupełnie odwrotnego, należy jednak wtedy ograniczyć ilość kolorów, wzorów i faktur. W kwestii rozmiaru jest znacznie prościej – im większe tym lepsze. Nie ma pomieszczeń zbyt małych na duże lustro. przy wyborze dużego rozmiaru należy jednak zwrócić szczególną uwagę na jakość tafli – zadbajmy o ty by był jednolita i nie zniekształcała odbicia.

Sposób montażu

Zastanówmy się co będzie dla nas najbardziej praktyczne i estetyczne? Czy chcemy mieć lustro na stałe przyklejone do ściany – jak na przykład lustro łazienkowe w oprawie z płytek ściennych, modne i eleganckie lustrzane płytki fazowane ułożone w caro dla uzyskania efektu glamour lub lustrzany „fartuch” kuchenny – czy wolimy jednak tradycyjne lustro zawieszane, które możemy szybko wymienić na inne bez konieczności przeprowadzania remontu? Jeżeli lubimy klasyczne, przemyślane rozwiązania rozważmy lustra wklejane – są piękne i solidne, jeśli jednak lubimy częste zmiany zdecydujmy się na lustro zawieszane – możemy je wymienić lub przewiesić w kilka chwil.

Stylistyka

Tym co nadaje wnętrzom charakter jest stylistyka. Zakładając, że dane pomieszczenie (lub cały dom) urządziliśmy w określonym stylu, dopełnijmy efekt dodatkami. Wybór luster w przeróżnych stylistykach jest ogromny. Możemy postawić na minimalizm – np. lustro prostokątne, bez ramy, fazowane. Jeśli w duszy gra nam styl angielski pokuśmy się o lustro w postarzanej, frezowanej ramie. Lubicie styl glamour? Zafundujcie sobie lustro w ramie z… lustra!
A może styl nowoczesny? Nic prostszego – lustro-heksagon z podświetleniem led powinno być odpowiednie. Działając według tego schematu, za każdym razem zdołamy dobrać lustro pięknie podkreślające wnętrze, nie ważne czy będzie to ciężkie, barokowe lustro czy skromna tafla w drewnianej oprawie w stylu skandynawskim. Grunt to konsekwencja.