SPOSOBY NA CIEKAWY OGRÓD

Przydomowy ogródek tak samo jak i działka ma znaczenie rekreacyjne, niezależnie od tego czy uprawiamy w nim warzywa i owoce, czy też zależy nam na tym by po prostu wyglądał ładnie, aby móc w nim usiąść, słuchać szumu drzew i odpocząć od codzienności. Aby ogród rzeczywiście działał na nas rekreacyjnie, powinien być urządzony w taki sposób, aby pięknie wyglądał, a sposobów na aranżację takiego miejsca jest bardzo wiele. Co prawda możemy wykorzystać już gotowe aranżacje, które podpowiadają nam różnego rodzaju katalogi dla działkowiczów, jednak wówczas nasz ogród nie będzie różnił się od wielu innych. Warto więc stawiać na pomysłowość, eksperymentować i wykorzystywać rozwiązania, które najbardziej będą pasować nam samym.

 

METAL, DREWNO, SZKŁO

 

Większość materiałów doskonale sprawdzi się w celach dekoracyjnych, jednak są takie materiały, których lepiej unikać. Najlepszym przykładem będzie plastik, czyli tworzywo sztuczne, które nijak nie pasuje do naturalnego charakteru ogrodu. Tak więc powinniśmy unikać wszelkich plastikowych ozdób. Czego warto używać? Drewno sprawdzi się znakomicie, a drewnianych ozdób jest bardzo wiele, choć często mają zastosowanie głównie praktyczne i rzadko są postrzegane jako ozdoba. Mowa tu o stolikach, krzesłach, czy rusztowaniach po których może wspinać się winorośl. One wszystkie mają zastosowanie praktyczne, lecz mogą także wyglądać pięknie, stanowiąc ozdobę samą w sobie. Warto używać swojej kreatywności i tworzyć niektóre przedmioty własnoręcznie. Nie musimy kupować gotowego stolika, ponieważ możemy łatwo zrobić go sami, na przykład wykorzystując do tego celu starą beczkę z położonym na nią blatem. Taka beczka nie tylko będzie wyglądała ładnie i interesująco, ale także może mieć dodatkowe zastosowanie. Na jej dno układamy nieco ciężkich kamieni, tak aby stolik nie został przewrócony przez wiatr, a następnie wycinamy w jej ściance kwadratowy otwór, na którego miejsce wstawiamy niewielkie drzwiczki, które możemy wykonać z kilku desek i dwóch zawiasów. Wewnątrz beczki tworzymy półkę i już możemy przechowywać w niej różne przedmioty, od narzędzi po napoje, które chcemy uchronić przed nagrzewaniem się na słońcu.

W ogrodzie możemy wykorzystywać także różnorodne akcesoria kuchenne, na przykład bańkę na mleko. Dziś bardzo rzadko się ją używa, a jeśli już, to zwykle nie do przechowywania mleka, ponieważ mleko możemy dziś kupić w butelkach lub kartonach, co ułatwia ich przechowywanie. Bańka na mleko może posłużyć nam jako wazon w którym posadzimy kwiaty i postawimy je na tarasie, lecz możemy użyć jej także do stworzenia miniaturowego ogrodu. Jak to zrobić? Wybieramy wolny fragment ogrodu i pozbywamy się w nim trawy, tworząc koło o średnicy około metra, choć rozmiar utworzonego koła powinien zależeć głównie od naszych wymagań. Wewnątrz koła wkupujemy lekko bańkę i wypełniamy ją ziemią, po czym sadzimy w niej kwiaty, lub przesadzamy te, które mamy w ogrodzie. Wokół bańki również umieszczamy rośliny, a okrąg zamykamy tworząc naturalną barierę z kamieni.

W ten sposób stworzymy miniaturowy ogród, który będzie piękną i bardzo oryginalną ozdobą, a dodatkowo nada naszej przestrzeni głębi, przez co ogród będzie wydawał się nieco większy. Bańka na mleko jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ zwykle pokryta jest emalią, która zabezpiecza stal, więc sprzęt nie będzie rdzewiał ani się odkształcał, a dodatkowo sama może mieć na sobie wzory związane z naturą, co jeszcze stworzy jeszcze lepszy efekt. Poza tym bańka na mleko kojarzy się z ciepłym i sielskim latem na wsi, dlatego bardzo dobrze będzie komponować się w ogrodzie, w którym również chcemy sielsko spędzić czas. Kuchnia to dobre miejsce w którym możemy się inspirować, a znajdziemy w niej także szklane pojemniki na suchą żywność, które w ogrodzie możemy wypełnić różnokolorowymi kamieniami czy szyszkami, dzięki czemu stworzymy elegancką i naturalną ozdobę.

 

NIEWIELE MIEJSCA POTRZEBA

 

Piękny ogród nie musi być duży. Czasem nawet działkowicze zmieniają swoje działki na mniejsze, aby poczuć się w nich bardziej komfortowo i przytulnie. Pamiętajmy, że ogród jest dla nas, a nie my dla ogrodu, dlatego powinniśmy urządzić go tak jak chcemy, a nie tak jak wypada. Najważniejszą ozdobą w ogrodzie mimo wszystko zawsze będzie natura, lecz nie ograniczajmy się tylko do warzyw, owoców czy kwiatów. W przydomowym ogródku warto mieć przynajmniej jedno drzewo, które nie tylko będzie wyglądało pięknie, ale także stanie się domem dla ptaków, które będą śpiewać nam przez całą wiosnę i lato.

 

https://naczynia.olkusz.pl/kuchnia