Jak urządzić salon?

Aranżacja salonu powinna spełniać kilka wymogów – być estetyczna, funkcjonalna, ale przede wszystkim dopasowana do indywidualnych potrzeb i wymogów przestrzeni. W inny sposób należy urządzić duży salon w domu jednorodzinnym, a inaczej niewielki salon w mieszkaniu o małej powierzchni. Istnieje jednak kilka zasad, których zawsze trzeba przestrzegać.

Aranżacja salonu a kształt pomieszczenia

Aranżacja salonu w dużej mierze związana jest z kształtem pomieszczenia. Nawet nieduży pokój można dobrze zaaranżować pod warunkiem, że będzie on ustawny. W przypadku niewielkiej powierzchni najłatwiej urządzić salon o kształcie zwartym, który pozwoli na maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Popularne są także salony o planie rozbudowanym czy łamanym. Najważniejszy jest jednak nie konkretny kształt pomieszczenia, ale to, by dało się w nim wydzielić strefy funkcjonalne i by komunikacja biegła nie przez nie, a pomiędzy nimi.

Strefa wypoczynkowa

Istotnym miejscem w każdym salonie jest strefa wypoczynkowa, nazywana niekiedy kącikiem telewizyjnym. Podstawowe elementy, które muszą znaleźć się w tym miejscu to sofa, fotele i stolik kawowy. Naprzeciwko nich powinien zawisnąć telewizor. Może on jednak zostać równie dobrze ustawiony na komodzie czy szafie. Przy urządzaniu kącika telewizyjnego dużą rolę odgrywa ustawienie mebli. Sofa powinna znaleźć się na wprost odbiornika, co najmniej w odległości trzech przekątnych ekranu. Sam telewizor powinien być ustawiony na wysokości ustalanej przy wzięciu pod uwagę przeciętnego wzrostu osoby siedzącej na sofie. Fotele można umieścić po boku sofy, a przed nią umieścić stolik kawowy. Jednym z najmodniejszych rozwiązań w ostatnich latach są drewniane czy metalowe stoliki ze szklanym blatem. Taki mebel doskonale sprawdzi się przede wszystkim w przypadku nowoczesnych wnętrz. Warto wybrać stolik, który oprócz blatu posiada jeszcze półkę – będzie można na niej trzymać gazety, piloty od telewizora, czy donice z kwiatami, które dzięki przeźroczystemu blatowi będą doskonale widoczne.

Szafka pod telewizor

W strefie wypoczynkowej nie może też zabraknąć telewizora czy kina domowego. Co prawda niektórzy decydują się na zawieszenie telewizora na ścianie, jednak znacznie większą popularnością cieszy się ustawienie odbiornika na szafce. W związku z tym konieczne jest wybranie odpowiedniego mebla. Zasada jest prosta – im większy ekran, tym większa szafka. Ważne, by telewizor nie wystawał poza jej krawędzie. Najczęściej wybierane są drewniane szafki RTV, które są uniwersalne i pasują do niemal każdego wnętrza – sprawdź tutaj. W nowoczesnych aranżacjach doskonale sprawdzą się modele w kolorze białym. Telewizor można też postawić na dużej komodzie, w której będzie można przechowywać dokumenty, ulubione filmy czy wiele innych przedmiotów.