Niekiedy szukamy idealnych mebli do naszego mieszkania. Chcielibyśmy urządzić je w sposób unikatowy i oryginalny, jednak przeglądając oferty różnych producentów wydaje nam się, że większość modeli się powtarza. Niekiedy brak nam pomysłów na ciekawe ustawienia czy stylizacje. Świetnym pomysłem mogą być oryginalne wykończenia frontów szaf lub też drzwi przesuwanych.
Niekiedy szukamy idealnych mebli do naszego mieszkania. Chcielibyśmy urządzić je w sposób unikatowy i oryginalny, jednak przeglądając oferty różnych producentów wydaje nam się, że większość modeli się powtarza. Niekiedy brak nam pomysłów na ciekawe ustawienia czy stylizacje. Świetnym pomysłem mogą być oryginalne wykończenia frontów szaf lub też drzwi przesuwanych. Przeważnie wykorzystuje się do tego lustra, szkło lub płyty drewnopodobne. Można jednak oryginalnie przełamać ten standard i skusić się na nieco bardziej oryginalne i unikatowe rozwiązanie. W tym przypadku idealną koncepcją mogą być plecionki rattanowe.
Rattan to tworzywo powstałe ze spec lanej palmy porastającej tereny podrównikowej Indonezji, Tajlandii, czy Malezji. Jest niezwykle lekki, trwały, elastyczny i giętki. Właśnie te właściwości sprawiają, że można dzięki rattanowi uzyskiwać bardzo ciekawe kształty, a z poszczególnych elementów rattanowych tworzyć niezwykle interesujące plecionki.
Plecionki są specyficznymi siatkami lub matami wykonanymi z pasków rattanu. Mają one bardzo szerokie zastosowanie. Nadają się zarówno do wykorzystania jako fronty mebli, lecz również tworzone są z nich abażury, parawany, osłony na kaloryfery czy kosze. Tworzone są z nich oryginale wykończenia krzeseł, ławek, foteli, głowic nóżek, itd. Tego typu plecionki można dostać zarówno w fabrykach meblarskich, jak również w małych warsztatach stolarskich. Warto również zapytać bezpośrednio u importera surowców plecionkarskich. Często korzystają z nich pracownie konserwatorskie zajmujące się odnawianiem starych i zniszczonych mebli. Kupić je można w rolkach o różnych wymiarach. Standardowe rozmiary rolek to około 15 mb długości i szerokości od 45 do 90 cm. Dostępne są również w różnych kolorach, bowiem bardzo często plecionki są barwione. Są niezwykle popularne współcześnie. Ich ceny uzależnione są jednak od wielu względów. W tym przypadku decyduje przede wszystkim rodzaj splotu, jak również zabarwienie. Koszty plecionki mogą wahać się od około 4 złotych za 1 mkw.