Ogród w stylu francuskim

Ogród w stylu francuskim

Ogród regularny w stylu francuskim – oparty na symetrii, uporządkowany i logiczny. Idealnie wypielęgnowany. Utrzymanie takiego ogrodu wymaga wiele wysiłku, ale z pewnością nie stanowi to przeszkody dla miłośników piękna opartego na doskonałych proporcjach.

Barok w ogrodzie

Kiedy chcemy, żeby barokowy styl zagościł w naszym ogrodzie, pomyślmy o sztuce tamtej epoki. Fantazyjnej i dekoracyjnej. Lubiącej przepych i odwołania do starożytności. Rzeźby ogrodowe na pewno będą pasowały do takiego ogrodu, w którym sztuka i kultura dominują nad naturą i żywiołami. Panuje człowiek i jego umysł. To my sami tworzymy przestrzeń. Pielęgnujemy każdy jej fragment.

Układamy kompozycje

Kruszywa dekoracyjne, beton architektoniczny, rośliny i woda – z nich tworzymy kompozycje. Natura staje się w naszych rękach tworzywem, z którego układamy dowolne kompozycje. Nawet te najdziwniejsze. Barok w wydaniu francuskim lubił przecież oryginalność. Ogród powinien zaskakiwać jak barokowe oksymorony.

Podporządkowujemy więc fragment świata naszej wyobraźni. Pomogą nam w tym na przykład donice ogrodowe z technorattanu, które ustawimy w dowolną figurę. Rośliny nie powinny rosnąć dowolnie i swobodnie. Muszą trzymać się wyznaczonych granic. Jeśli stworzymy równe kwietniki, wysypane korą kamienną, na pewno uzyskamy ten efekt pewnego panowania nad naturą. Podkreślą go także idealnie przycięte żywopłoty, z których wyrzeźbimy figurę czy labirynt.

Szpalery, alejki i fontanny

Także woda i zieleń w ogrodzie w stylu francuskim powinny zostać ujarzmione. Elegancka fontanna, umieszczona w centralnym miejscu, to symbol ogrodu w stylu francuskim. Wokół niej ustawione ławki, na których można usiąść i podziwiać dzieła sztuki ogrodowej. Wszystko ułożone i uporządkowane. Miłośnicy francuskiego stylu mogą bez problemu naśladować go w dzisiejszych ogrodach.