Meble rattanowe – produkcja

Rattan był wykorzystywany na szeroką skalę już w starożytności. Kiedyś był używany nie tylko do konstrukcji mebli, ale również podczas budowy domów. Obecnie meble rattanowe cieszą się coraz większą popularnością w naszym kraju. Początkowo stosowane były w ogrodach, dziś wypełniają również nasze łazienki, salony, sypialnie czy jadalnie. Rattan to bardzo ceniony materiał.

Rattan był wykorzystywany na szeroką skalę już w starożytności. Kiedyś był używany nie tylko do konstrukcji mebli, ale również podczas budowy domów. Obecnie meble rattanowe cieszą się coraz większą popularnością w naszym kraju. Początkowo stosowane były w ogrodach, dziś wypełniają również nasze łazienki, salony, sypialnie czy jadalnie. Rattan to bardzo ceniony materiał. Otrzymuje się go z palmy, która porasta lasy Indonezji, Malezji, Tajlandii oraz Nowej Zelandii. Materiał skierowany do bezpośredniej obróbki pozyskiwany jest przede wszystkim z pędów, które mogą mieć średnicę od jedne do pięćdziesięciu milimetrów. Następnie pędy są przycinane, co ostatecznie daje efekt swoistych kijów rattanowych o długości około trzech metrów. To właśnie z tych długich kijów wyplatane są odpowiednie wzory.

Kolejny etap produkcji mebli rattanowych to ich barwienie na dowolny kolor. Do barwienia jednak używa się przede wszystkim odcieni naturalnych. Najczęściej są to beże, brązy, ugry, zielenie, czerwienie oraz wszelkiego rodzaju odcienie ziemi i natury. Oczywiście na barwnik nakładany jest specjalny lakier poliuretanowy. Warstwy lakieru mają ochronić drewno przed różnego rodzaju warunkami atmosferycznymi, na które może być narażone. Rattan ma jednak bardzo wiele odmian, co ma niebagatelne znacznie podczas produkcji. Przede wszystkim na barwę poszczególnych modeli mebli. Jeśli pragniemy posiadać meble wykonane z młodych roślin, zapewne będą się one charakteryzować odcieniami jasnymi. Starsze rośliny zagwarantują meble ciemniejsze, a nawet czarne. Jak widać, natura ma ogromny wpływ na wygląd mebli rattanowych.

Meble rattanowe najczęściej składają się z wielu ręcznie polerowanych elementów skręcanych ze sobą. Miejsca łączeń mogą być owinięte skórą. Są one niezwykle ekologiczne, bowiem tworzy się je z materiału całkowicie odnawialnego. Doskonale będą się wkomponowywać do pomieszczeń, w których przeważa tzw. styl eko. W rzeczywistości jednak tego typu meble pasują do różnych stylizacji i aranżacji wnętrz w naszych domach.