Rattan

Ratan jest rośliną znaną i wykorzystywaną już w starożytności. Już wówczas zauważono, że jest to materiał niezwykle plastyczny i odporny. Można idealnie go formować pod wpływem pary wodnej. Wówczas możliwe jest kształtowanie naturalnego tworzywa wedle uznania i zapotrzebowania.

Ratan jest rośliną znaną i wykorzystywaną już w starożytności. Już wówczas zauważono, że jest to materiał niezwykle plastyczny i odporny. Można idealnie go formować pod wpływem pary wodnej. Wówczas możliwe jest kształtowanie naturalnego tworzywa wedle uznania i zapotrzebowania. Obecnie rattan stosowany jest zamiast popularnych kiedyś mebli wiklinowych. Sprowadzany jest do Europy z Indonezji i Ekwadoru. Cenią go szczególnie osoby, który upodobały sobie styl ekologiczny. Rattan, czyli roślina (Calamus rotang) o długich i kolczastych korzeniach, należy do rodziny trzcinopalmowych roślin porastających południowo-wschodnie części Azji, przede wszystkim Cejlon i Indie.

To surowiec w pełni odnawialny. Ma bardzo egzotyczne pochodzenie, dlatego polecany jest szczególnie tym, którzy lubują się właśnie w tego typu klimatach i stylizacjach. Docelowo jednak meble rattanowe tworzy się ze specjalnych kijów rattanowych pozyskiwanych z trzymetrowych pędów. To właśnie ich niezwykła elastyczność zapewnia możliwość tworzenia z tego materiału mebli, koszy, mat, itp. Poprzez odpowiednią obróbkę i solidne przygotowanie rattan staje się niezwykle twardy i wytrzymały. Nie zatraca jednak swojej elastyczności. Rattan ceniony jest przede wszystkim ze względu na swoją odporność na warunki atmosferyczne oraz urazy mechaniczne. Kiedyś tworzywo to wykorzystywane było nawet w budownictwie, obecnie służy przede wszystkim do produkcji mebli i różnego rodzaju sprzętów związanych z urządzeniem mieszkania. Rattan nie wymaga specjalnych zabiegów konserwacyjnych.

Wydaje się, że moda na rattan przybyła wraz z modą na indyjskie meble. Coraz więcej osób pragnie wprowadzić w swoim domu tzw. indyjski styl, a meble rattanowe mogą być doskonałą ku temu okazją. Nie wymagają one zbytniej konserwacji, czy specjalnych sposobów czyszczenia. Są wygodne i niezwykle oryginalne. Kiedyś stosowane były przede wszystkim w ogrodach, czy też restauracjach lub kawiarniach. Obecnie coraz częściej można je spotkać także w domach i mieszkaniach.